MMS og GPRS firedoblede ventetiden

Introduktionen af mobilteknologierne GPRS og MMS firedoblede i slutningen af 2004 ventetiden på kundeservice hos teleselskabet Tele2. Det var blot en af udfordringerne for teleselskabet, som nu forsøger at spille med åbne kort ved at offentliggøre detaljer om dets kundeservice.

Muligheden for billedbeskeder og hurtig datatrafik på mobiltelefonen satte pres på teleselskabet Tele2 i slutningen af 2004, hvor ventetiden på kundeservice blev firedoblet i løbet af kort tid.

Det er blot en af flere oplysninger, som kan findes i den oversigt over selskabets kundeservice, som Tele2 netop har valgt at offentliggøre i Danmark.

Tele2 har kæmpet med problemer med selskabets kundeservice, men forsøger nu at overbevise offentligheden om, at selskabet har fokus på problemet ved at offentliggøre, hvad det selv kalder for et serviceregnskab.

- Vi lægger tal frem, som det er ikke er normalt for et teleselskab at gøre, men vi håber at vise offentligheden, at vi tager det her problem meget seriøst. Det adresserer hele branchen, for det er ikke kun os, der er den store stygge ulv, siger markedsdirektør Thomas Nistrup.

Et eksempel på et problem var i slutningen af 2004, da den gennemsnitlige ventetid på mobilområdet skød i vejret fra 60 til knap 240 sekunder i forbindelse med, at Tele2 introducerede mobilteknologierne MMS og GPRS.

- Vi undervurderede det servicebehov, der var for hjælp til at sætte kundernes telefoner op. Vi håber, at folk opfatter os som ærlige, også omkring de ting, som er ikke er gode nyheder. Det tvinger os til at gøre noget ved det, fortæller Thomas Nistrup.

Det offentliggjorte serviceregnskab understreger blandt andet, at Tele2 har store problemer inden for fastnettelefoni.

Teleselskabet står således for 41,7 procent af alle klagesager til Teleankenævnet. Derudover får Tele2 en ekstra udfordring i 2005, efter at selskabet har overtaget Tiscali, som har mange klager på internetområdet.

Serviceregnskabet følger op på et andet initiativ fra Tele2, som tidligere har lanceret et kundepanel, hvor kunderne selv afgør klagesagerne.

Tele2 har i alt ansat 300 mennesker i den danske kundeservice.

Relevante link

http://editorial.tele2.dk/?page=privat_kundeservice_bestilmateriale_serviceregnskab_show&t2page=privat_kundeservice_bestilmateriale_serviceregnskab" target="_blank">Tele2's serviceregnskab

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Jyske Bank

    Senior Informationsarkitekt

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car